top of page
טיפולים משמרים
white-teeth.jpg

שיננית

 

טיפול אצל שיננית חייב להיות חלק מרוטינת היגיינת הפה כל חצי שנה. גם אם מקפידים על צחצוח שיניים, אין כמו ניקוי שיניים מקצועי המבוצע ע"י שיננית באמצעות מכשירים ייעודיים המצליחים להסיר חיידקים בלתי נראים לעין.

לטיפולי שיננית יש שני יתרונות בולטים: האחד-ניקוי היגייני לצורך מראה אסתטי של שיניים לבנות ונקיות. ההיבט השני הוא הרפואי-השיננית מצליחה להסיר את משקעי החיידקים שהצטברו על השיניים וביניהם לבין החניכיים אשר במשך הזמן יוצרים שכבת פלאק.

 

שיננית מסירה פלאק ואבנית

שכבת פלאק למעשה הנה רובד הצטברות חיידקים על השיניים. היא נוצרת כתוצאה מאכילה של שומנים, פחמימות, סוכרים ועוד. אלה מייצרים חומצות שתוקפות את אמייל השן ועלולות גם לגרום למחלות חניכיים כמו עששת. בנוסף מסירה השיננית את האבנית המצטברת.

 

יתרונות ניקוי יסודי אצל שיננית:

 * מניעת ריח רע מהפה.

* מניעת מחלות חניכיים ודלקות.

* מניעת נסיגת חניכיים.

* מניעת ספיגת עצם בסביבת השן

* בלימת תהליכים העלולים לגרום לטיפולי שורש, עקירות ועוד.

* ניקוי השיניים והפה בצורה יסודית והיגיינית

 

 

סתימות

 

אין כמעט אדם שאין לו בפיו לפחות סתימה אחת בשן. סתימות הן מהטיפולים הכי נפוצים עששת חודרת למוך השן ויוצרת חור. רופא השיניים יטפל בסילוק החומר המזוהם וימלא את החלל שנוצר בשן בחומר עליו יחליט. יש שישתמש בחומר מתכתי (אמלגם) ויש שיחליט לעשות את הסתימה עם קומפוזיט בצבע לבן.

הסתימה נועדה לעצור את העששת, לאחריה השן ממשיכה לתפקד כמו בעבר. המראה שלה לא ישתנה וגם לא התפקוד שלה.

 

סתימת אמלגם- סגסוגת מתכת

הזנחה של חורים בשיניים עלולה לגרום לכך שהזיהום יחדור עד לשורשי השן. אז יהיה צורך בטיפול שורש. כאשר יש כבר פגיעה כזו בשיניים טוחנות, הסתימות יהיו מסוג אמלגם- חומר העשוי מסגסוגת של מתכות הנמצא בשימוש כבר עשרות שנים.  

 

סתימות לבנות

סתימות חורים בשיניים קדמיות ובמקומות בולטים, מבצעים עם חומר פלסטי בשם קומפוזיט שצבעו כצבע השיניים. לפני הסתימה יבצע רופא השיניים טיפול להסרת חומר השן המזוהם כתוצאה מעששת.

 

ביצוע סתימות לא תמיד מבטיח חסינות בפני עששת במיקומים מסוימים בפה. לכן אם יש עששת בשולי הסתימה, יש לבצע סתימה חדשה.

 

 

עקירות

 

כל רופא שיניים יעשה מאמצים רבים כדי להימנע מעקירת השיניים הטבעיות. לעתים אין מנוס אלא מלבצע זאת בשל מחלת שיניים, הזנחה רבת שנים ועוד.

עקירות שיניים הן מהטיפולים מהנפוצים ביותר והן נעשות לאחר שהרופא בחן את כל האופציות והחלופות העומדות בפניו ולא מצא פתרון אחר לתיקון או הבראת השן.

 

איך מבצעים עקירות?

הליך עקירות שיניים הוא פשוט ואין בו שום סיכון. הרופא אוחז בשן במכשיר ייעודי לעקירה, מנענע את השן בעדינות מצד לצד עד אשר היא משתחררת ומתנתקת מהשורש. לעתים כאשר מדובר בעקירה מורכבת, יידרש הרופא לבצע תפירה למניעת דימום ולזירוז הריפוי.

רוב העקירות מתבצעות במרפאת השיניים בהרדמה מקומית המוזרקת לחלל הפה. לעתים יחליט הרופא על ביצוע ההליך בהרדמה כללית, בעיקר כאשר מדובר בילדים עם חרדה או באנשים ובילדים בעלי צרכים מיוחדים.

 

סוגי עקירות

ישנם שלושה סוגי עקירות: עקירה פשוטה- זוהי עקירה רגילה.

עקירת שן בינה, שיכולה להיות גם כירורגית.

עקירת שן שיש בה כבר נזק משמעותי. לעתים יתקשה הרופא לעקרה, ואז הוא עשוי לשלוף אותה בחלקים קטנים.

 

 

טיפול שורש

 

טיפול שורש מתחיל מחור פשוט בשכבת האמייל של השן, וכאשר מזניחים אותו הוא כבר מגיע לשכבת הדנטין של השן. זה כבר כואב, מתחיל להיות רגיש לקור ולחום ואם מזניחים זאת, זה בוודאות עלול להגיע לשורש השן ואז תצטרכו לעשות טיפול שורש.

 

איך בנויות השיניים?

השיניים בנויות מכמה שכבות. הראשונה חיצונית היא שכבת אמייל והיא מגינה על השן, מתחתיה נמצאת שכבת הדנטין. זוהי שכבה בצבע צהבהב אשר תומכת בשכבת האמייל ומגנה על השכבות שמתחתיה. בין הדנטין לחניכיים יש שכבה בשם "מלט השן" (צמנטום) אשר נועדה בעצם להפריד בין העצם לבין השורשים. מוך השן זו השכבה התחתונה ביותר והיא רכה ומכילה עצבים וכלי דם ומגיעה עד לשורשים.

 

באיזה מקרה עושים טיפול שורש?

כאשר מזניחים חור בשן והוא כבר חודר לשכבת מוך השן הפנימית ביותר, נוצר זיהום והוא עלול להגיע עד לעצם ולגרום לנזק בלסת ובעצמות שמסביב.

בהליך של טיפול שורש קודחים במכשיר מיוחד לתוך שכבת מוך השן, מנקזים את הזיהום, שוטפים היטב ומסלקים את כל הדלקת. השלב האחרון הוא סתימה בחומרי איטום איכותיים.

טיפולי חניכיים

 

טיפולי חניכיים מתבקשים כרוטינה כדי לא להגיע למחלות שיניים כמו דלקות, נסיגת חניכיים ועד לאובדן שיניים. מחלות חניכיים מחלישות את בסיס השן, פוגעות בשורש שלו ועלולות להוביל לאובדן שיניים. משום כך חשוב מאוד לבצע טיפולי חניכיים.

יש כמה וכמה מחלות ובעיות בחניכיים ובהתאם להן ייקבע סוג הטיפול המתאים.

 

מהן מחלות חניכיים?

 מחלות חניכיים יכולות להיות דלקת חניכיים, דלקת כרונית, מורסה, נסיגת חניכיים ועוד. מחלה יכולה להתפתח ולהיות נוכחת במשך זמן ממושך וטיפול בשלב הראשוני שלה עשוי למנוע מצבי זיהום מפושטים וחמורים.

 

טיפול אצל שיננית מונע מחלות חניכיים

 טיפולי חניכיים ניתן למנוע בביקורים רצופים אצל שיננית משום שהגורמים למחלות חניכיים הם בדרך כלל שכבת הפלאק המחוללת את הדלקת ושכבת האבנית. ניקוי עמוק של החניכיים ושמירה על היגיינת הפה ימנעו מהמחלות להשתרש ולהתפשט בחניכיים.

מחלות חניכיים הן לא נעימות כלל. כואבות ומציקות משום שבדרך כלל מדובר בדלקות. לעתים הבעיה תיפתר תרופתית אבל אם מדובר בהזנחה, עלולים המטופלים גם להגיע לניתוחי חניכיים וזה לא נעים בכלל.

bottom of page